Certyfikat ISSA – czy warto zapisać się na kurs?

Certyfikat ISSA to pewny sposób na niezależne i bezpieczne żeglowanie po jeziorach, morzach i oceanach. Dzięki wiedzy praktycznej i doświadczeniu zdobytemu na wodzie możesz rozwijać swoją żeglarską pasję lub zrealizować wakacyjną przygodę pod żaglami czy na łodzi motorowej.

Czym jest ISSA?

Certyfikat ISSA wydaje International Sailing Schools Association – Międzynarodowe Stowarzyszenie Szkół Żeglarskich. Organizacja powstała w 1969 roku wskutek zrzeszenia największych ośrodków kształcenia żeglarskiego w Europie. To najstarsza na kontynencie instytucja, opracowująca nowoczesne standardy kursów dla entuzjastów turystyki wodnej. Wyznacza i weryfikuje także zakresy szkoleń dla instruktorów. Misją Federacji jest ujednolicenie jakości szkoleń żeglarstwa rekreacyjnego tak, by zapewnić wszystkim wysoki poziom kursów i bezpieczną żeglugę.

Certyfikat ISSA – czy warto?

Certyfikat ISSA z pewnością rozszerzy Twoje żeglarskie destynacje i podniesie kompetencje. Uprawnienia honorowane są bowiem w portach na całym świecie. Z tym dokumentem wyczarterujesz jachty na najbardziej atrakcyjnych akwenach od Morza Norweskiego lub Bałtyckiego przez ciepłe wody basenu Morza Śródziemnego po egzotyczne kierunki jak Tajlandia czy Karaiby. Wybierzesz się także w podróż po mazurskich jeziorach i innych szlakach śródlądowych.
W szkole żeglarskiej Jachttour masz dodatkowo możliwość łączenia certyfikatu ISSA z patentami wydawanymi przez polskie organizacje. Wybierasz 1 kurs i dostajesz 2 certyfikaty. Dzięki temu oszczędzasz czas, pieniądze i masz gwarancję swobodnego pływania tam, gdzie chcesz.

Certyfikat ISSA – rodzaje szkoleń
Autoryzowani instruktorzy szkoły żeglarskiej Jachttour mają kwalifikacje do prowadzenia wszystkich kursów Międzynarodowego Stowarzyszenia Szkół Żeglarskich. Organ wydający certyfikaty ISSA znajduje się w Wielkiej Brytanii. Jakich kompetencji potrzebujesz?

Certyfikaty żeglarskie

Yacht Crew
Pierwszy stopień to wykwalifikowany członek załogi. Osoba z tym certyfikatem ISSA wie, jak zachować się na jachcie i aktywnie wspiera załogę podczas rejsu zarówno na wodach śródlądowych, jak i na morzu.

Inland Skipper
To podstawowy kurs żeglarski, który umożliwia samodzielne amatorskie prowadzenie jachtu na jeziorach. Kompetencje sternika śródlądowego to niezbędne minimum do bezpiecznej żeglugi z załogą.

Inshore Skipper
Kurs dla zaawansowanych adeptów sztuki żeglarskiej z doświadczeniem rejsowym. Z umiejętnościami samodzielnego sternika jachtu morskiego wypłyniesz na morza w strefie przybrzeżnej.

Offshore Skipper
Certyfikat ISSA Offshore Skipper potwierdza kompetencje sternika pełnomorskiego. Umożliwia żeglugę do 60 metrów od brzegu. Przeznaczony jest dla osób z dużym doświadczeniem prowadzenia jachtów pod żaglami i na silniku.

Certyfikaty motorowodne

Inland Power Yacht Skipper
Pierwszy stopień to motorowodny sternik śródlądowy. Z tym certyfikatem możesz prowadzić łódź motorową, skuter wodny lub holować narciarza wodnego po jeziorach oraz morzach do 5,5 km w głąb akwenu.

Inshore Power Yacht Skipper
To poziom zaawansowany zwany także starszym sternikiem motorowodnym. Certyfikat ISSA uprawnia do samodzielnej obsługi większych jednostek na wodach śródlądowych i morzach (aż do ok. 37 km od brzegu).

Offshore Power Yacht Skipper
Najwyższy stopień kompetencji, wyłącznie dla posiadaczy certyfikatu niższego szczebla. Umożliwia bezpieczne prowadzenie rekreacyjnych motorowodnych rejsów pełnomorskich na morzach otwartych i oceanach.